Geçmişte yapılan üretimler insan gücüne dayanıyordu. İnsan gücü kullanılarak yapılan üretimlerde seri imalat mümkün değildi. Çünkü her insanın bir çalışma kapasitesi ve işi bitiriş süresi vardır. Örneğin demir çelik sektöründe ateşin yakılması, demirin dövülmek sureti ile yumuşaması, dövülen demire şekil verilmesi, soğuması, son rötuşların yapılması vb. oldukça zahmetli işlerdi. Kazanç az olduğundan ve ayda üretimi yapılacak ürün sayısı belli olduğundan ötürü, yani maliyetlerden dolayı çalışan personel sayısı da azdı.

Sanayi devrimi ile birlikte meydana gelen üretim artışının sebebi de makineleşmedir. İnsan gücünün ikamesi olarak sunulan makineler, bu gün devasa üretim araçları olmuşlardır. İşte bu kara düzün üretim tezgahları Sanayi Devrimi ile birlikte sürekli olarak yenilenmiş, güncellenmiş ve güçlenmiştir. CNC ise bilgisayar teknolojisine dayanan bir sistemdir. Açılımı Destekli Nümerik Kontrol’dür. Üretim bilgisayarlara aktarılan yazılımlar vasıtası ile işlemektedir. Böylece üretimin seri bir hal alması, yatırımcıları da sanayi sektörüne giriş yapmaya itmiştir.

CNC’de tezgah kontrol ünitesi bulunmaktadır. Böylece takım tezgahları verilen komutlar ile hareket etmektedir. İçeriğinde var olan programlar muhafaza edildiğinden üretimde devamlılık sağlanmaktadır. Bu noktada akıllara şu soru gelebilir, ya program değiştirmek istenirse? Elbette üretim esnasında programa müdahale ve üretimi durdurma hakkınız bulunuyor.

Torna ise dönen bir eksen etrafında metal malzemeler ile bir takım kesme işleri yapmak ve talaş kaldırmak olarak ifade edilebilir. Bu gün kullanılan pek çok CNC tezgah çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de CNC torna olarak karşımıza çıkıyor. CNC torna tezgahlarının işleme kapasiteleri, diğer çeşitlere göre daha geniş ve işlem kabiliyetleri daha fazladır. Üniversal torna tezgahlarına göre daha hızlı ve seri üretimi mümkün kılmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte metallerin işlenmesi ve talaş kaldırma işlemlerinde artık CNC tekniği kullanılıyor.

Arifoğlu CNC Bağlantı Elemanları Makine Kimya Sanayi şirketi olarak bizler de teknolojinin bizlere sunmuş olduğu nimetlerden yararlanıyoruz. Kaliteli ham maddeler ile bu gün sektörün öncü firmaları arasında olmaktan gurur duyuyoruz. Kalite standartlarına uygun olarak yapmış olduğumuz üretimler ile yurt içi ve yurt dışı pek çok firmanın tedarikçisi konumundayız. Periyodik bakımlar ve arıza durumlarında ihtiyaç duyduğunuz parçaları temin etmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Oluşan ihtiyaçların daha kısa zamanda giderilmesi amacı ile her türlü metali işliyoruz.

CNC Torna ve Biz

CNC torna tezgahları vasıtası ile seri ve kaliteli üretim yapıyoruz. Kontrol ünitelerine NC programı olarak isimlendirilen yazılımlar bilgisayar vasıtası ile gönderiliyor. Servo motorlar ve bilyalar işte bu yazılımlar sayesinde hareket ediyor. Devir, ilerleme ve üretim miktarı yazılımlar ile belirlenen tezgahlar kusursuz olarak üretim yapıyor. İlerleyen üretim bandının başında ise alanında uzman personeller bulunuyor. Personellerimiz üretimin her aşamasını büyük bir titizlikle kontrol ediyor.

Firma olarak misyonumuz, öncelikle kusursuz üretimdir. Bu yolla müşteri memnuniyeti sağlamayı amaçlıyoruz. İstanbul Ümraniye’de bulunan üretim tesisimiz ile diğer illerimizin tedarikçisi olduğumuz gibi, yurt dışında pek çok ülke ile de çalışıyoruz.

Torna’da CNC kullanmak ise büyük bir avantajdır. Girilen programları yorumlayan makine üretim aşamasına geçer. Programlar makineye çeşitli şekillerde girilebilir. Girilen programda var olan kodları okuyan makine ise parça üretimine başlar. Teknolojiyi kullanmanın en büyük avantajı işte bu noktada tekâmül eder. Bu sayede metal parçalar en az hata ile imal edilir. Ancak yaşanacak aksaklıkların kontrolü de yine çalışanlarımız vasıtası ile yapılmaktadır. İletişim kanalları üzerinden bizler ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.