Yedek parça imalatı bu gün bir sektör olarak ticaret ağında yerini almıştır. Arifoğlu CNC olarak makine, yedek parça üretimi yapıyor ve siz değerli müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bu gün son teknoloji ile üretilen uçaklar, otomobiller vb. hepsi karışık algoritmalara sahiptir. Firmalar birbirleri ile rekabet ettiği için, sürekli olarak ürünlerine yeni bir özellik katmak durumundadır. Ayrıca hızla gelişen teknoloji de firmalara adeta bunu dikte etmektedir.

Arifoğlu CNC firması olarak parça imalatını CNC tezgahlarda yapıyoruz. Bilgisayar destekli seri üretimin yanına kalite vurgusunu iliştirmek istiyoruz. Yedek parça imalatı öncelikle parçanın teknik resminin çizilmesi aşaması ile başlıyor. 3D olarak çizilen resimler, yazılımlar vasıtası ile bilgisayarlara yükleniyor ve üretim başlatılıyor. Bilgisayar programları seri üretime yardımcı olurken, aynı zamanda istenilen anda üretime müdahale hakkı tanıyor.

Firmamızın önem verdiği değerlerden biri de kalite kontroldür. Üretimin her aşamasında kaliteli kontrol prensibi ile hareket etmekteyiz. Çizilen resimlerin kontrolünden torna, freze, kaynak gibi tüm aşamalarda personelimiz tarafından ürünler kontrol edilmektedir. Siz değerli müşterilerimizin talepleri doğrultusunda kalite kontrol işlemi farklı kalite kontrolcü firmalar tarafından da yapılabilmektedir. Ürünlerimizin sonuna kadar arkasında olup, üretici firma olarak garanti veriyoruz.

Yedek parça imalatı aslına bakılırsa zorlu bir süreçtir. Ham maddenin seçiminden, ortaya somut bir parça çıkana ve bu parçanın montajına kadar olan aşama sancılı olabilir. Kalite kontrol bu bağlamda önemlidir. Fason firmalar yan sanayi kuruluşları olmalarına rağmen defolu üretim değil, orijinale yakın üretim yaparlar. Hatta bu gün dev firmalar dahi yedek parçalarını fason yedek parça firmalarına imal ettirmektedir.

Seri üretimin amacı, firmalar bağlamında maliyeti düşürmektir. Bu sebeple yedek parçaların fiyatları daha uygun olur. Ayrıca yedek parça sektörünün doğmasının sebeplerinden biri de firma talepleridir. Sanayi sektöründe var olan firmaların satın almış olduğu makinelerin parçalarının aynısını ikame etmek bazen zor olabilir. Yeni bir makine satma mantığı ile çalışan işletmeler, piyasada var olan modellerden farklı parçalar ile çalışabilir. Arifoğlu CNC olarak, tedarikçilerimiz ile birlikte sizlere ihtiyaç duyduğunuz parçanın üretimini yapıyoruz. Seri üretim bandınız durmuyor mu? diye soranlarınız muhakkak olacaktır. Nitelikli ürünlerin üretimi için anlaşmalı olduğumuz firmalar bulunuyor. Görüldüğü üzere amacımız, taleplerinizi karşılamak, yurt içinde bu ürünü kısa zamanda tedarik etmenizdir.

Firmamızın merkezi İstanbul olmakla birlikte yurt içi ve yurt dışında da geniş bir ticaret hacmimiz bulunmaktadır. Yedek parça üretimi yaptığımız sektörler;

  • Otomotiv sanayi
  • Makine sanayi

Yedek parça imalatı ve tedariki ciddi konulardan bir tanesidir. Özellikle meydana gelen arıza durumlarında, bu arızaların giderilmesi ve üretim bandının çalışabilmesi için bu arızanın kısa zamanda giderilmesi gerekir. Bazen parça değişimi olmadan arızanın giderilmesi mümkün olabiliyor. Bazen ise yedek parça temini gerekebiliyor. İmalatta devamlılık açısından bu parçalara kısa zamanda ulaşmak firmalar açısından oldukça önemlidir. Firmamız, makinelerde, otomobil ve uçaklarda en çok arıza meydana gelecek parçaları dikkate alarak üretim yapmaktadır. Aynı zamanda muadil parça anlamında da gerekli AR-GE çalışmaları yapılmakta ve bu parçaların temini sağlanmaktadır.

Ayrıca firmamız ihtiyaçlarınız doğrultusunda spesifik parçaların üretimini de yapmaktadır. Teknik resim ya da üretilmesini talep ettiğiniz parçayı tarafımıza ilettiğinizde, tedarikçilerimizin de desteği ile seri üretimi durdurmadan bu parçaları da temin etmekteyiz. Tarafımıza gelen numune parça üzerinden kullanılacak alana göre parça ömrünü uzatmaya yönelik olarak metal seçimi de yapmakta ve meydana gelen arızalardan firmanın ekonomik anlamda en az hasarla kurtulması sağlanmaktadır.